Opis realizacji projektu
Realizację naszego projektu postanowiliśmy przedstawić w postaci odpowiedzi na pytania:
Dlaczego wybraliśmy ten temat?
Wybraliśmy ten temat, ponieważ chcieliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o naszych wschodnich nadbałtyckich sąsiadach. Z racji naszego położenia geograficznego jesteśmy nieodłącznie związani z Morzem Bałtyckim, a tym samym z innymi mieszkańcami krajów nadbałtyckich. W tym roku szkolnym na lekcjach przyrody poznawaliśmy państwa sąsiadujące z Polską i m.in. omawialiśmy położenie geograficzne, warunki naturalne i walory turystyczne Litwy, Łotwy i Estonii. Już wtedy poczuliśmy, że kulturowo jesteśmy sobie bliscy i mamy wiele podobnych obyczajów i tradycji. Niektórzy z nas byli nawet na Litwie i mogli podzielić się swoimi wspomnieniami i spostrzeżeniami. Pomyśleliśmy, że udział w projekcie będzie okazją do lepszego poznania tych państw, ich tradycji i zwyczajów. Właśnie dlatego, że sami mieszkamy na Morzem Bałtyckim byliśmy ciekawi, czy coś nas z tymi państwami łączy, czy jesteśmy trochę do nich podobni czy może zupełnie różni?
Skąd czerpaliśmy informacje i materiały potrzebne do realizacji projektu?
Informacje czerpaliśmy z Internetu, zasobów biblioteki szkolnej, pracowni przyrodniczej, wiedzy naszych nauczycieli i rodziców. Materiały potrzebne do realizacji projektu często przynosiliśmy z domu np. materiały do budowy statków i makiety, składniki na sałatki rybne. Korzystaliśmy również z materiałów dostępnych w szkole np. artykuły papiernicze, instrumenty muzyczne.
Czy praca nad projektem była trudna?
Praca nad projektem nie była trudna. Na początku trochę się baliśmy i nie bardzo wiedzieliśmy, co nas czeka, ale kiedy pani przedstawiła nam zasady realizacji projektu, wybraliśmy obszar tematyczny oraz temat nie mogliśmy się już doczekać kolejnych zajęć. Sprawiały one nam dużą frajdę i satysfakcję. Na każdym spotkaniu uczyliśmy się czegoś nowego i cieszyły nas widoczne efekty naszej pracy. Jedyną trudnością, jaka się pojawiła był czas, którego czasami nam brakowało! Na ostatnich zajęciach zrobiło nam się smutno, że to już koniec naszej przygody...
Jak radziliście sobie z problemami?
Problemy rozwiązywaliśmy wspólnie. Kiedy ktoś z nas potrzebował pomocy, inni chętnie mu pomagali. Czasami zwracaliśmy się z zapytaniami do naszej pani, która podsuwała nam możliwe rozwiązania, czuwała nad postępem prac, zachęcała do samodzielności, wspierała i motywowała. Bardzo często radziliśmy się siebie i ocenialiśmy na wzajem, co zmuszało nas do jeszcze większego wysiłku. Nikt nie chciał być gorszy od innych. Najważniejsze było to, że mogliśmy na siebie zawsze liczyć! W przygotowaniu materiałów do wykonania kolejnych zadań pomagali nam również rodzice, rodzeństwo i inni nauczyciele. Nigdy nie spotkaliśmy się z odmową!
Jak nam się pracowało w zespole - w jednej "drużynie"?
W naszym zespole pracowało się miło i przyjemnie. Wszyscy się bardzo lubimy, więc często żartowaliśmy, opowiadaliśmy sobie różne historie. Podczas pracy nie przeszkadzaliśmy sobie, sprawiedliwie dzieliliśmy się zadaniami, a jeżeli ktoś potrzebował pomocy to mu pomagaliśmy. Okazało się, że każdy z nas ma jakieś talenty i sprawniej wykonuje niektóre prace. W ten sposób mogliśmy się na wzajem uzupełniać. Staraliśmy się stosować do zasad ustalonych na początku pracy i wszystko wykonywać jak najlepiej. Wiedzieliśmy, że od tego zależy powodzenie i efekt pracy całej grupy. Duży wpływ na pracę w zespole miała nasza pani, która dbała o miłą atmosferę, i dzięki której czuliśmy się pewnie i bezpiecznie.
Czego nauczyliśmy się dzięki realizacji projektu - jako zespół i jako poszczególne osoby?
Dzięki realizacji projektu nauczyliśmy się przede wszystkim współpracy i samodzielności. Nauczyliśmy się słuchać siebie nawzajem i wybierać najlepsze pomysły i rozwiązania. Aby wykonać zaplanowane zadania musieliśmy ze sobą współpracować, nie zapominać o przyniesieniu różnych materiałów potrzebnych na zajęcia. Pracując metodą projektu i spędzając ze sobą dużo czasu lepiej się poznaliśmy, bardziej polubiliśmy i staliśmy się naprawdę "zgranym zespołem". Każdy z nas nauczył się czegoś nowego, uwierzył w siebie i odkrył w sobie różne talenty. Okazało się, że świetnie sobie radzimy z komputerem, umiemy wykonać prezentację multimedialną, zagrać na instrumencie i zaśpiewać samodzielnie napisaną piosenkę, zaprojektować i zbudować statki, jesteśmy dobrymi kucharzami i "znawcami kultury krajów nadbałtyckich", mamy talent plastyczny. Magda najlepiej z grupy radziła sobie z prezentacją multimedialną, często pomagała innym w obsłudze programu Power Paint. Razem z Kamilą zbudowały makietę krajów nadbałtyckich, którą dodatkowo rozświetliły kolorowymi lampkami, a zarazem wzbudziły podziw innych członków grupy. Dawid zabłysnął robiąc pyszną sałatkę rybną. Dbał również o stronę techniczną naszego bloga. Adam był naszym reporterem i dokumentował przebieg prac swoim aparatem fotograficznym. Kręcił też krótkie filmiki. Podczas zajęć nauczyliśmy się również poszukiwania wiedzy w różnych źródłach, dzielenia się tą wiedzą z innymi. W czasie wyjazdowych warsztatów edukacyjnych i praktycznych zajęć żeglarskich mieliśmy okazję skonfrontować zebraną wcześniej wiedzę z rzeczywistością i zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia.Dzięki udziałowi w projekcie rozwinęliśmy nasze kompetencje w zakresie matematyki, informatyki, języka polskiego - bardzo dbaliśmy o poprawność naszych wpisów na blogu, techniki, plastyki, muzyki, komunikowania się i współpracy z innymi, udoskonaliliśmy umiejętność uczenia się, zdobywania nowej wiedzy, przetwarzania jej i dzielenia się nią z innymi.Potrafiliśmy bez skrępowania i strachu zaprezentować swoje osiągnięcia przed szerszą publicznością - uczniami, nauczycielami i pracownikami obsługi naszej szkoły.
W jaki sposób realizacja projektu wpłynęła na zainteresowanie tematyką morską?
Realizując projekt zrozumieliśmy, jakie znaczenie ma dla nas, jako mieszkańców krajów nadbałtyckich, bliskość i dostęp do Morza Bałtyckiego. Poznaliśmy wpływ Bałtyku na mieszkańców Litwy, Łotwy i Estonii, "odwiedziliśmy" najważniejsze porty nadbałtyckie. Zgłębiliśmy tajniki kuchni opartej na rybach i dowiedzieliśmy się, jakie jest ich znaczenie w diecie człowieka. Odbyliśmy wycieczkę do Wejherowa, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach "Kaszubskie złoto": poznaliśmy historię bałtyckiego bursztynu, legendy związane z jego powstaniem, samodzielnie mogliśmy poszukać kawałeczków bursztynu ukrytych w piasku z Morza Bałtyckiego. Urządziliśmy w naszej klasie kącik marynistyczny i postanowiliśmy, że będziemy go sukcesywnie wzbogacać o nowe elementy. Np. z wyjazdów do Gdyni i Pucka przywieźliśmy mnóstwo muszelek i piasek z plaży, z wycieczki z Wejherowa własnoręcznie przesiany w morskim piasku bursztyn. Zaplanowaliśmy również wycieczkę do Łeby na ruchome wydmy i do portu rybackiego. Lepiej poznaliśmy ciekawą historię i dziedzictwo kulturowe naszego regionu i poczuliśmy z nim jeszcze większą więź. Staliśmy się dumnymi mieszkańcami Pomorza! Jesteśmy pewni, że nadal będziemy w sobie pielęgnować i rozwijać pasje związane z morzem.
Jak podzieliliście się zadaniami?
Najpierw wybraliśmy lidera naszej grupy, czyli osobę, która będzie czuwała nad przebiegiem projektu. Została nią Magda Jarzembińska. Wspólnie zapoznaliśmy się z obszarami tematycznymi projektu i wybraliśmy temat naszego projektu. Ustaliliśmy cel, jaki chcieliśmy osiągnąć, sformułowaliśmy pytania badawcze. Później na kartce w postaci punktów ułożyliśmy plan działań i wykaz zadań do realizacji. Zadbaliśmy o to, aby nasz plan był konkretny i żebyśmy wiedzieli, co będziemy robić. Sporządziliśmy również listę materiałów niezbędnych do realizacji projektu oraz osób, które mogą nam w pracy pomóc. Ustaliliśmy, że Magda będzie śledzić terminy i sprawdzać, czy prace przebiegają zgodnie z planem. Na każdych zajęciach będziemy zdawać relację z postępów, sprawdzać stopień realizacji zadań i wprowadzać ewentualne zmiany. Podzieliliśmy się na grupy i przydzieliliśmy każdemu konkretne zadania, za których realizację będzie odpowiedzialny. Ustaliliśmy, że naszą pracą konkursową będą prezentacje multimedialne o Litwie, Łotwie i Estonii. Magda miała wykonać prezentację o Litwie, Kamila o Łotwie, a Adam i Dawid o Estonii.
Komu zaprezentowaliśmy efekty naszej pracy i czy prezentacja podobała się?
Efektami naszej pracy pochwaliliśmy się na forum szkoły. Najpierw zorganizowaliśmy wystawę naszych prac i zaprosiliśmy uczniów młodszych klas do ich obejrzenia. Nasi młodsi koledzy mogli wziąć do ręki statki, zapoznać się z ich budową, zadawać nam pytania, na które chętnie odpowiadaliśmy. Bardzo im się podobały nasze żaglowce i każdy chciał choć przez chwilę je potrzymać. Mogli również samodzielnie włączyć lampki na makiecie i zapoznać się z jej treścią. Następnie zorganizowaliśmy wspólnie z koleżankami i kolegami z drugiej grupy projektowej 2 - godzinne warsztaty dla uczniów naszej szkoły, na których przedstawiliśmy efekty naszej kilkutygodniowej pracy. Opowiedzieliśmy, jak przebiegała realizacja projektu, zaprezentowaliśmy nasze statki, makietę, gazetki tematyczne, pokazaliśmy prezentacje multimedialne, słowa napisanej przez nas piosenki wyświetliliśmy na tablicy multimedialnej i wspólnie zaśpiewaliśmy szanty,przygotowaliśmy degustację sałatki śledziowej, a na końcu przeprowadziliśmy quiz wiedzy i zwycięzcom wręczyliśmy drobne nagrody. Uznanie dla naszej pracy koledzy i koleżanki wyrazili brawami!
|
Ale ta piąta klasa jest mądra... |
|
Ale piękny statek.... - myśli Grzesiu |
|
Też bym taki chciał mieć... - marzy Dawid |
|
Teraz ja chcę potrzymać!!! |
|
Ależ makieta się błyszczy... |
|
Też taki statek kiedyś zbudujemy! |
|
Fajnie jest je potrzymać... |
|
Szkoda, że nie możemy ich puścić na wodę... |
|
Jak oni je zbudowali??? |
|
Warsztaty |
|
Szkoda, że to już koniec... |